Boys Coaches

NAME SCHOOL YEAR
Bunk Adams Toledo Scott 1974
Chris Adams Elida 1998
Jack Albers Marion Local 1985
Mark Alberts Jr West Salem Northwestern 2002
Mark Alberts Sr Wooster 1988
Blair Albright Columbus St Francis DeSales 2011
Larry Allen Hamilton 2005
Gene Ammirante Bellaire 1997
Ed Andes Shadyside 2010
Steve Arnold Warren Harding 2009
Bob Arnzen Delphos St John’s 1964
Scott Aronhalt Zanesville 1996
Larry Arthur Cleveland St Ignatius 1987
Dan Baker Delaware Hayes 1977
Dan Baker West Salem Northwestern 1958
Joe Balogh Ontario 1991
Gale Barnes Columbus Mifflin 1999
Tom Barrick Wheelersburg 2001
Leroy Bates Toledo Libbey 2001
Roy Bates West Salem Northwestern 1965
Brian Becker Cleveland St Ignatius 2002
Dick Berning Cincinnati St Xavier 1984
Dick Berning Cincinnati St Xavier 1965
Rich Berryman Columbiana 1959
Rob Beucler Eastern Brown 2014
Tim Birie Galion 2010
Tony Bisutti Dublin Scioto 2004
Tom Boehm Zanesville Bishop Rosecrans 1981
Mark Bollinger River Valley 2008
Dave Boyce Galloway Westland 1998
Paul Bremigan Russia 2003
Steve Brewer Mississinawa Valley 1975
Rick Brook Sebring McKinley 1970
John Broski Cleveland East Tech 1958
Howard Brownstein Cincinnati Country Day 1994
Tom Bryant Cincinnati Colerain 1967
Ken Burgei Wauseon 1995
Kent Burgert Columbus Beechcroft 2004
Alan Burns Youngstown Boardman 1970
Joe Burns Fort Recovery 2000
John Cabas Salem 1959
Bill Cady Cincinnati LaSalle 1981
Dave Cady Canton McKinley 1996
Bob Callahan North Bend Taylor 1993
Ed Calo Westerville South 2012
Don Cantrell Beaver Eastern 1984
Dino Caporini Huron 2004
Bob Casey Strongsville 1990
Fritz Caudle Johnstown Monroe 1982
Ric Cavicchia Sunbury Big Walnut 1996
Frank Cegledy Youngstown Rayen 1983
Mitch Cerny Youngstown Ursuline 1995
John Chavers Cleveland East Tech 1972
Vince Chickerella Hilliard 1988
Don Christian Granville 1970
Fred Church Napoleon 1981
Fred Church Napoleon 1972
Brian Clark Sebring McKinley 2006
Larry Clark Perrysburg 1992
Kim Clifford St Clairsville 2000
Dave Close Stow Munroe Falls 1995
Henry Cobb Canton South 2002
Greg Collins Mansfield Senior 2000
Jamey Collins Morral Ridgedale 2002
Will Collins Bellefontaine 1989
Will Collins Bellefontaine 1973
Ray Corbett Grandview 1999
Bob Coy Cuyahoga Heights 1982
Richard Crowell Kirtland 1972
John Cullen Canfield 1993
Tom Cuppert Chillicothe 1979
Brook Cupps Centerville 2013
Doc Daugherty Euclid 1968
Jene Davis Linden McKinley 1976
Sam Davis Bishop Hartley 1991
Bob Dawson Wellsville 1976
Rick DeMoss New Riegel 1994
Keith Diebler Upper Sandusky 2008
John Diehl Bristol 1995
Jerry Doerger Archbishop McNicholas 1985
Pat Donahue Olmsted Falls 2000
Dick Doughman Aurora 1996
Phil Dubbs Franklin Monroe 1974
Joe Dunlevy Indian Creek 2012
Dan Easterday Chillicothe Southeastern 2000
John Eaton South Point 1984
Scott Elchert Jackson Center 2013
Tom Eibel New London 1993
Bill Eddins Louisville 2001
Don Eddins Canton Lehman 1971
Earl Edmonds Cincinnati Green Hills 1987
Tim Ehresman Bucyrus Wynford 2009
Bill Elsass Botkins 1979
Ray Etzler Convoy Crestview 1989
Dave Evans Lincolnview 1998
Dave Ewart Zanesville Bishop Rosecrans 1971
Lee Falknor Tri-Village 1992
Dan Fleming Cincinnati LaSalle 2012
Gene Ford Cambridge 1993
Steve Franks Tuscarawas Valley 2008
Dave Froelich Van Wert 2006
Bob Frye Mansfield St Peter’s 1968
Dan Furlong Bellefontaine 2007
Don Gacey Notre Dame Cathedral Latin 1979
Mark Gaffney Lima Senior 2003
Earl Gardner Dayton Rosewood 1971
Joe Garrett Belpre 1998
Scott Gatchell Glouster Trimble 2001
Mitch Gillam Lorain Admiral King 1981
Larry Gipbson Marion Elgin 1980
Val Glinka Toledo St Francis De Sales 1984
Steve Gray Lexington 1997
Jack Greathouse Lancaster 2002
Bill Green Greeneview 2011
Russ Gregg Columbus Whitehall Yearling 1983
Van Gregg Columbus Whitehall Yearling 2006
Jack Greynolds Barberton 1975
Jackie Greynolds Canton GlenOak 2008
TK Griffith Archbishop Hoban 2009
Dave Grim Liberty Center 2003
Ken Grisdale Poland Seminary 2004
John Grunkemeyer Cincinnati Mount Healthy 1983
Jack Gysegem Warren Harding 1966
Fran Guilbault St Henry 1979
Bob Guinta Elyria Catholic 1978
Bob Guinta Celina 1964
Bob Haas Willard 1982
Dennis Haberhern Lutheran East 1990
Rick Hairston Canton Timken 2013
Mike Haley Dayton Dunbar 1986
Ron Hall Frankfort Adena 1976
Larry Ham Springfield South 2006
Tom Hamman Circleville 1998
Len Hardman Zanesville 1985
Jerry Harmon Jackson Center 1988
Rich Harrop Watkins Memorial 1990
Walt Harrop Jr Warsaw River View 1975
Bob Hart Columbus East 1969
CD Hawhee Waverly 1970
Don Heft Pickerington 1959
Dan Hegemier Fort Loramie 1989
Ed Heintschel Toledo St John’s 1993
George Heller Portsmouth 1961
Don Henderson Springfield North 1972
Paul Hershberger Fairlawn 2005
Tom Hilgenberg Coshocton 2013
George Hill Celina 1980
Marty Hill Windham 2004
Willie Hill Cincinnati Seven Hills 2011
John Hillard Cincinnati Princeton 1978
Lee Himmeger Ayersville 1977
Columbus Hines New Lebanon Dixie 1966
Columbus Hines New Lebanon Dixie 1961
Pat Hines Whiteoak 2004
Larry Holden Beavercreek 1988
Troy Holtry Springboro 2013
Dave Hoover Canton McKinley 2005
Dave Hoover Westerville North 1995
Dick Hopkins Portsmouth 1979
Dick Hopkins Portsmouth East 1991
Bruce Howard Columbus Brookhaven 2003
Mike Hoyng Sparta Highland 2009
Bob Huelsman Covington 1982
Mark Huffman Skyvue 1986
Charlie Huggins Indian Valley South 1978
Charlie Huggins Strasburg Franklin 1967
Mike Hughes Wheelersburg 1978
Cliff Hunt West Geauga 1989
Bill Hupp Urbana Salem Local 1960
Bill Ignatz Woodward 1994
Dave Jackson Dayton Christian 1998
George Jackson Cincinnati Withrow 1999
Dennis Jasinski Warren JFK 1985
Ed Johnson Eastmoor Academy 2001
Larry Jordan Chillicothe Southeastern 1980
Arch Justus Portsmouth Clay 1969
Rich Kaifas Toledo Whitmer 1989
Mike Kanney Coldwater 2010
Ken Kate Canton Timken 1960
Don Kaylor St Paris Graham 1972
Gary Kellough Zane Trace 2004
Chuck Kemper Columbus Wehrle 1987
Tom King Licking Heights 2000
Stan Kirby Marion Pleasant 1973
Larry Klingensmith Springfield Local 1969
Dick Kortokrax Kalida 1975
Greg Kraley St Peter’s Chanel 2000
Dave Krauss Patrick Henry 1994
Doug Krauss Archbold 1997
Carl Kremer Archbishop Moeller 2000
Mark Kreischer South Webster 2007
Bob Krizancic Mentor 2011
Tedd Kwaskiak Villa Angela St Joseph 1998
Mark LaFon Ironton 2013
Bob LaRicca Warren Harding 1992
Jim Lawhead Lorain Catholic 1983
John Lawhorn Circleville 1975
Henry Lazasz Buckeye South 1977
Henry Leckrone Fisher Catholic 1972
Mike Lee Minster 2003
Terry Leggett Buckeye Trail 1983
Kirk Lehman Tinora 1988
Josh Leslie Ottawa Glandorf 2007
Dan Liedtke Beverly Fort Frye 2007
John Lindsay Ottawa Hills 2011
Pete Liptrap Pickerington 1992
Jeff Lisath Piketon 2012
Vince Lombardo Bishop Watterson 2005
Jim Lower Canal Fulton Northwest 2005
Joe Lynch Strongsville 2007
Allen Mack Miami East 1997
Blane Maddox Vincent Warren 2014
Donnie Madzia Harrison Central 2007
Cot Marquette Rossford 1966
Lynn Martin Van Buren 1986
Scott Martin Cincinnati St Xavier 2011
Tony Mass Tiffin Calvert 2005
Pat Maurer Mansfield St Peter’s 1980
Bob Mayberry Bellbrook 1994
Tom McBride Uniontown Lake 2014
Gary McElfresh Coshocton 1984
Kevin McGlaughlin Miller City 1993
Chris McGuire Springfield Shawnee 2014
Steve Mehalik Brecksville 2014
Keith Merrin Mount Vernon 1974
Matt Meyer Anna 2010
Arthur Meyers Peebles 1985
Gene Millard Bexley 1977
Bob Miller Thomas Worthington 1997
Duane Miller Dalton 1974
Franklin Miller Pleasantville 1958
Larry Miller Cincinnati Woodward 1989
Randy Montgomery Wooster Triway 1999
Dave Moore Mount Vernon 1990
Jackie Moore Columbus Walnut Ridge 1971
Jackie Moore Columbus East 1959
Charlie Nafziger Pettisville 1999
Dan Neff Archbold 1980
Bill Nelson Hillsdale 1971
Ken Newlon Canton Lincoln 1967
Jim Niekamp Coldwater 1987
Joe Niekamp St Henry 2006
Ron Niekamp Lima Senior 1983
Keith Noftz Van Wert 1991
Brett Norris Delphos St John’s 2002
Greg Nossman Willard 2003
Terry O’Hare Akron St Vincent St Mary 1990
Sean O’Toole Cleveland St Ignatius 2010
Jim Osborne Gallia Academy 1994
Mike Padgett Toledo Central Catholic 2010
Rex Parker Wyoming 1999
Paul Pennell Columbus Briggs 1991
Norm Persin Chesapeake 1990
Joe Petrocelli Kettering Alter 1975
Tom Petty Bloom Carroll 1995
Bill Phillips Lockland 1988
Mike Podlasiak Union Local 2003
Matt Pond Tippecanoe 2009
Dave Potopsky Dalton 1997
Dick Potts Hannibal River 1989
Park Prater Southeastern 1964
Joe Prats Mansfield Senior 1986
Pete Prokop Youngstown Liberty 1961
Peter Pullen Dayton Dunbar 2008
Jeff Quackenbush Newark 2009
Dale Reichenbach Elyria Senior 1961
Marvin Retcher Tinora 1981
Perry Reese Jr Berlin Hiland 1992
Roger Renz Defiance 1976
Jim Reynolds Cincinnati Madeira 1997
Phil Rice Ironton 1995
Chris Rider Reynoldsburg 2007
Erich Riebe Waynedale 2001
Kent Riggs Canal Winchester 1990
Mike Riley Elyria Senior 1973
Jim Robinson Maumee Valley 2013
Todd Rock Zanesville Bishop Rosecrans 2006
Mark Romick Hannibal River 2014
Bill Romine Garaway 1999
Cliff Rose Jonathan Alder 1965
John Ross Dayton Belmont 1964
John Rossi Middletown Fenwick 1977
Aaron Roth McComb 2012
Jim Rucki Findlay 2004
Bob Rupert Canton McKinley 1969
Jerry Schacht New Bremen 1960
Dave Scheetz Columbus Mohawk 1974
Dick Schenk Newark 1968
Gene Schindewolf Akron Manchester 2012
Mark Schlabach Loudonville 2005
John Schlessman Sandusky 1994
Jim Schock Sparta Highland 1981
Dan Schwieterman Shenandoah 1992
Bob Seggerson Lima Central Catholic 1991
Joe Siegferth Akron Central Hower 1965
Roy Sembach Newton Falls 2011
Chris Sheldon Collins Western Reserve 2014
David Sheldon Colonel Crawford 2014
Rob Sheldon Bucyrus Wynford 1988
Bob Shoemaker Heath 1993
Mark Shine Bellevue 1986
Tim Shumaker Fisher Catholic 2002
Dave Shutt Garaway 2009
Tom Simms Waterford 2009
Jim Simpson Centerburg 1996
Ray Slagle Worthington Christian 1995
Bruce Smith Toledo Whitmer 2013
John Smith Hamilton 1993
Steve Smith Orrville 1990
Tim Smith Millbury Lake 1988
Jim Staley Centerville 2003
Joe Staley Chaminade Julienne 1992
Joe Stalma Rossford 1973
Larry Stark Lorain Southview 1982
Doug Stiverson Logan Elm 2010
John Stozich Findlay 1978
Bob Straub Cleveland St Joseph 1979
John Strickland Minford 1996
Joe Suboticki Toledo Scott 2006
Satch Sullinger Columbus Northland 2008
Dave Sweet Ottawa Glandorf 1996
Gary Swinehart Logan 2001
John Szalay Lorain Clearview 2011
Bernie Tarr St Peter Chanel 2010
Larry Taylor Massillon Jackson 1999
Heckie Thompson Latham Western 1968
Kevin Thuman Westerville North 2010
Dennis Tucci Malvern 2008
Brad Turson Plymouth 2007
Jim Turvene Dayton Chaminade 1966
Jerry Underwood Georgetown 2008
Rick Van Matre Greenfield McClain 1987
Jack Van Reeth West Holmes 1974
Gary Vaughn North Bend Taylor 1986
Rich Voiers Bay Village 1977
Rich Voiers Bay Village 1994
Matt Voll Carrollton 2012
Bob Von Kaenel Tuscarawas Valley 1989
John Von Sossan Fort Jennings 2001
Paul Walker Middletown 1958
Bob Walsh Lorain Clearview 1973
Gary Walters Newark 1980
Jim Walther Wapakoneta 1987
Paul Wayne Holgate 1984
Kevin Weakley Worthington Christian 2005
Al Welch Wayne Trace 1992
Dan Wendell Morral Ridgedale 1978
Bill Whaley Alexander 1967
Dean White Celina 1971
Jon Wildermuth Sidney 1982
Ben Williams Toledo Scott 1991
Steve Williman Liberty Benton 1996
John Willoughby Houston 2012
Larry Wilson Massillon Perry 1985
Wayne Wiseman Springfield South 1973
John Woolums Dayton Roosevelt 1960
Bob Wonson Shaker Heights 1997
Dave Young North Adams 2006
Ray Zawadzki Vandalia Butler 2002
Dave Zeller Piqua 1991