State Champions

As of 3-21-2016

YR SCHOOL COACH DIV REC
2016 Westerville South Ed Calo I 26-4
John Glenn Greg Woodard II 28-1
Lima Central Catholic Frank Kill III 28-1
Cornerstone Christian Dan Selle IV 17-12
2015 Huber Heights Wayne Travis Trice I 26-4
Defiance Kirk Lehman II 27-2
Villa Angela St Joseph Babe Kwasniak III 23-4
Tri-Village Josh Sagester IV 30-0
2014 Lakewood St. Edward Eric Flannery I 26-2
Norwalk Steve Gray II 29-1
Lima Central Catholic Frank Kill III 25-4
Convoy Crestview Jeremy Best IV 29-0
2013 Mentor Bob Krizancic I 25-5
Bishop Watterson Vincent Lombardo II 28-1
Ottawa Glandorf Tyson McGlaughlin III 26-3
Villa Angela St Joseph Babe Kwasniak IV 25-4
2012 Pickerington Central Jerry Francis I 26-2
Dayton Dunbar Peter Pullen II 28-0
Summit Country Day Michael Bradley III 26-1
Berlin Hiland Mark Schlabach IV 27-1
2011 Cincinnati LaSalle Dan Flemming I 26-2
Akron St Vincent St Mary Dru Joyce II 19-9
Cincinnati Taft Mark Mitchell III 26-1
Berlin Hiland Mark Schlabach IV 27-1
2010 Massillon Jackson Mike Fuline I 25-2
Dayton Dunbar Peter Pullen II 25-3
Lima Central Catholic Bob Seggerson III 23-4
Dayton Jefferson Art Winston IV 17-10
2009 Columbus Northland Satch Sullinger I 27-1
Akron St Vincent St Mary Dru Joyce II 23-4
Clev. Central Catholic Kevin Noch III 24-3
Oak Hill Norm Persin IV 25-2
2008 Newark Jeff Quackenbush I 24-4
Chillicothe Gary Kellough II 25-2
Ottawa Glandorf Josh Leslie III 23-5
New Knoxville Dan Hegemier IV 27-0
2007 Archbishop Moeller Carl Kremer I 25-2
Dayton Dunbar Peter Pullen II 24-2
Cin. North College Hill Jamie Mahaffey III 17-7
Georgetown Jerry Underwood IV 28-0
2006 Canton McKinley Dave Hoover I 25-2
Dayton Dunbar Peter Pullen II 26-2
Cin. North College Hill Jamie Mahaffey III 26-1
South Webster Marc Kreischer IV 26-2
2005 Canton McKinley Dave Hoover I 26-1
Upper Sandusky Keith Diebler II 27-0
Cin. North College Hill Jamie Mahaffey III 27-1
Lutheran East Roger McClinton IV 21-6
2004 Hamilton Larry Allen I 25-2
Ottawa Glandorf David Sweet II 27-1
St Henry Joe Niekamp III 22-5
Holgate Paul Wayne IV 21-6
2003 Archbishop Moeller Carl Kremer I 23-4
Akron St Vincent St Mary Dru Joyce II 25-1
Cincinnati Reading Rich Bensman III 24-3
Marion Local Keith Westrick IV 24-2
2002 Columbus Brookhaven Bruce Howard I 27-1
Cincinnati Roger Bacon Bill Brewer II 25-3
Bellville Clear Fork Kevin Logsdon III 25-2
Delphos St John’s Brett Norris IV 21-6
2001 Cleveland St Ignatius Brian Becker I 25-2
Archbishop Alter Joe Petrocelli II 25-2
Akron St Vincent St Mary Keith Dambrot III 26-1
Tipp City Bethel Steve Fisher IV 23-4
2000 Cincinnati St Xavier Scott Martin I 25-2
Warrensville Heights Dennis Chimes II 25-2
Akron St Vincent St Mary Keith Dambrot III 27-0
Fort Jennings John Von Sossan IV 24-3
1999 Archbishop Moeller Carl Kremer I 21-6
Archbishop Alter Joe Petrocelli II 21-6
St Peter Chanel Greg Kraley III 26-0
Worthington Christian Ray Slagle IV 24-3
1998 Lakewood St Edward Eric Flannery I 26-4
Cleveland Benedictine Frank Novak II 20-8
Sparta Highland Mike Hoyng III 27-1
Dayton Jefferson Art Winston IV 22-5
1997 Cleveland Heights Jim Cappelletti I 24-3
Cleveland Benedictine Frank Novak II 23-5
Hamler Patrick Henry Dave Krauss III 23-4
Lincolnview Dave Evans IV 27-0
1996 Cincinnati LaSalle Dan Fleming I 21-6
Orrville Steve Smith II 26-1
Casstown Miami East Allen Mack III 20-7
Springfield Catholic Tony Ricciuto IV 24-3
1995 Zanesville Scott Aronhalt I 26-0
Villa Angela St Joseph Tedd Kwasniak II 21-5
Orrville Steve Smith III 24-3
Findlay Liberty Benton Steve Williman IV 27-0
1994 Westerville North Dave Hoover I 25-2
Villa Angela St Joseph Tedd Kwasniak II 22-5
Youngstown Ursuline Mitch Cerny III 17-10
Upper Scioto Valley Bill Elsass IV 27-1
1993 Cincinnati Elder Joe Schoenfeld I 24-4
Girard Bob Kirzancic II 22-6
Campbell Memorial Brian Danilov III 21-6
Fort Loramie Dan Hegemier IV 24-4
1992 West Chester Lakota Mike Mueller I 24-4
Villa Angela St Joseph Mike Moran II 18-9
Orrville Steve Smith III 27-1
Berlin Hiland Perry Reese IV 26-2
1991 Villa Angela St Joseph Mike Moran I 23-4
Lexington Gregg Collins II 25-2
Wayne Trace Al Welch III 24-3
St Henry Fran Guilbault IV 26-1
1990 Toledo Scott Ben Williams I 27-1
Dayton Colonel White Tom Clements II 19-7
St Henry Fran Guilbault III 25-1
Columbus Wehrle Chuck Kemper IV 25-3
1989 Toledo Macomber Bob Schroeder I 26-1
Lexington Gregg Collins II 27-1
Akron Hoban Vince Gross III 20-7
Columbus Wehrle Chuck Kemper IV 25-3
1988 Cincinnati Woodward Larry Miller I 26-2
Portsmouth Joe Suboticki II 27-1
Hamilton Badin Gerry Weisgerber III 28-0
Columbus Wehrle Chuck Kemper IV 26-2
1987 Dayton Dunbar Mike Haley AAA 24-4
Col. St Francis DeSales Vince Chickarella AA 22-4
Fort Loramie Dan Hegemier A 22-6
1986 Akron Central Hower Mike Meneer AAA 26-2
Oberlin Bob Walsh AA 27-1
Columbus Wehrle Chuck Kemper A 27-1
1985 Cin. Purcell Marian Jim Stoll AAA 25-3
Youngstown Rayen Frank Cegledy AA 26-1
Jackson Center Jerry Harmon A 27-1
1984 Canton McKinley Mike Riley AAA 27-1
Akron St Vincent St Mary Joe Suboticki AA 23-4
Monroeville Dan Augsperger A 27-1
1983 Toledo St Francis Val Glinka AAA 27-1
Columbus Bexley Gene Millard AA 27-1
Delphos St John’s Bob Arnzen A 28-0
1982 Cincinnati Roger Bacon Bob Callahan AAA 24-4
Dayton Roth Mike Haley AA 24-4
Middletown Fenwick John Rossi A 21-7
1981 Toledo Roth Mike Haley AAA 26-1
Napoleon Fred Church AA 28-0
Kalida Dick Kortokrax A 27-1
1980 Akron Central Hower Joe Siegferth AAA 28-0
Hamilton Ross Ron Chasteen AA 26-2
Sandusky St Mary Wally Amburn A 28-0
1979 Columbus East Larry Walker AAA 22-4
Dayton Jefferson John Watkins AA 23-2
St Henry Fran Guilbault A 26-0
1978 Archbishop Alter Joe Petrocelli AAA 24-1
Portsmouth Richard Hopkins AA 19-7
Mansfield St Peter’s Pat Maurer A 27-1
1977 Linden McKinley Jene Davis AAA 26-0
Clev, Cathedral Latin Don Gacey AA 24-2
Fort Loramie George Hamlin A 20-8
1976 Barberton Jack Greynolds AAA 25-0
Dayton Roth Mike Haley AA 22-5
Indian Valley South Charlie Huggins A 25-1
1975 Linden McKinley Jene Davis AAA 18-8
Warsaw River View Walter Harrop AA 25-1
Marion Local Irv Besecker A 25-1
1974 Cincinnati Elder Paul Frey AAA 23-3
Akron Manchester Bernard Conley AA 26-0
Lorain Clearview Bob Walsh A 23-3
1973 Cincinnati Elder Paul Frey AAA 22-4
Bishop Ready Patrick Penn AA 23-3
Marion Pleasant Stan Kirby A 26-0
1972 Cleveland East Tech John Chavers AAA 25-1
Bishop Ready Patrick Penn AA 25-1
Indian Valley South Charlie Huggins A 26-0
1971 Columbus Walnut Ridge Jack Moore AAA 25-0
Canton Lehman Don Eddins AA 24-2
Fort Recovery Allen Souder A 26-2
1970 Dayton Chaminade Jim Turvene AA 27-0
Cin. Lincoln Heights John Hillard A 23-4
1969 Columbus East Bob Hart AA 25-0
Arcanum Richard Graeff A 25-2
1968 Columbus East Bob Hart AA 24-0
Mansfield St Peter’s Robert Frye A 26-3
1967 Linden McKinley Vince Chickerella AA 22-2
Strasburg Charlie Huggins A 27-0
1966 Dayton Chaminade Jim Turvene AA 26-1
New Lebanon Dixie Columbus Hines A 26-1
1965 Columbus South John Colmery AA 23-1
W.Salem Northwestern Roy Bates A 25-1
1964 Dayton Belmont John Ross AA 26-1
Dresden Rich Longaberger A 25-2
1963 Columbus East Bob Hart AA 25-1
Dresden Jack Van Reeth A 26-2
1962 Hamilton Taft Frank McCullum AA 27-0
New Lebanon Columbus Hines A 25-1
1961 Portsmouth George Heller AA 22-3
Defiance Ayersville Lee Himmeger A 30-0
1960 Dayton Roosevelt John Woolums AA 27-0
Salem Local William Hupp A 27-0
1959 Cleveland East Tech John Broski AA 25-0
Edgerton GD Shoup A 26-3
1958 Cleveland East Tech John Broski AA 26-0
W. Salem Northwestern J Daniel Baker A 29-0
1957 Middletown Paul Walker AA 27-0
Defiance Ayersville Lee Himmeger A 29-1
1956 Middletown Paul Walker A 25-0
Arcanum Glenn Harter B 27-1
1955 Zanesville Wayne Ashbaugh A 20-3
Lockland Wayne Joe Martin B 27-1
1954 Hamilton Warren Scholler A 25-3
New Lex. St Aloysius Rob Fowle B 24-4
1953 Middletown Paul Walker A 24-2
Mariemont Norman Kusel B 25-2
1952 Middletown Paul Walker A 25-1
Lockland Wayne Joe Martin B 28-4
1951 Columbus East Bucky Walters A 26-2
Grand Rapids Dale Reichenbach B 29-2
1950 Springfield Elwood Pitzer A 19-7
Miller City Norris Simpson B 29-0
1949 Hamilton Warren Scholler A 25-1
Delphos St John’s Dick Bechtel B 29-3
1948 Findlay Carl Bachman A 27-0
Eaton Gene Ellington B 23-2
1947 Middletown Paul Walker A 19-6
Columbiana John Cabas B 25-1
1946 Middletown George Houck A 26-0
Farmer Ollie Zedaker B N/A
1945 Bellevue Harry Strobel A 25-0
Dayton Northridge Ben Ankey B N/A
1944 Middletown Royner Green A N/A
Akron Ellet John Scott B N/A
1943 Newark Max Douglas A N/A
Yorkville Ted Sims B N/A
1942 Xenia Central Tom Blackburn A 26-1
Somerset Frank Sowecke B N/A
1941 Martins Ferry Floyd Baker A 27-2
Glenford Nolan Swackhammer B 30-2
1940 New Philadelphia Paul Hoerneman A N/A
New Carlisle Hubert Cole B N/A
1939 Akron North Luther Hosfield A N/A
North Canton Raymond Swope B N/A
1938 Newark Clifford Orr A N/A
Canal Fulton Philip Heim B N/A
1937 Hamilton Lewis Hirt A N/A
Upper Arlington Walt Heischman B N/A
1936 Newark Clifford Orr A N/A
Sandusky St Mary LL Zierolf B N/A
1935 Akron North Luther Hosfield A N/A
Waterloo Magellan Hairston B N/A
1934 Dayton Roosevelt Paul Nelson A N/A
Waterloo Magellan Hairston B N/A
1933 Dover Herman Rearick A N/A
Lawrenceville  Bill Armstrong B N/A
1932 Akron West Russ Beichly A N/A
Castalia Margaretta  Clayton Cook B N/A
1931 Portsmouth Dick Hopkins A N/A
Austintown Fitch  Harold Riekert B N/A
1930 Dayton Stivers Floyd Stahl A N/A
Lancaster St Mary’s Clarence Joos B N/A
1929 Dayton Stivers Floyd Stahl A N/A
Akron St Mary’s Leo Engler B N/A
1928 Dayton Stivers Floyd Stahl A N/A
Hillsboro Marshall Noah Emery B N/A
1927 Dover Joe Herman A N/A
Kent State Glen Francis B N/A
1926 Zanesville Gail Vanorsdall A N/A
Oberlin Lars Wagner B N/A
1925 Springfield Oliver Mathheny A N/A
Bellpoint Guy Zimmer B N/A
1924 Dayton Stivers Harry Wilhelm A N/A
Bellpoint Guy Zimmer B N/A
1923 Lorain AW Collins A N/A
Plattsburg Paul Glenn B N/A