State Champions

As of 3-21-2016

YR SCHOOL COACH DIV REC
2016 Wadsworth Andy Booth I 28-1
Archbishop Alter Christina Hart II 27-2
Columbus Africentric Will McKinney III 24-5
Waterford Jerry Close IV 28-1
2015 Lakota West Andy Fishman I 25-5
Archbishop Alter Christina Hart II 30-0
Versailles Jacki Stonebraker III 26-4
Fort Loramie Carla Siegel IV 26-4
2014 Cincinnati Princeton Jill Phillips I 28-2
West Holmes Lisa Patterson II 29-0
Columbus Africentric Will McKinney III 27-2
Reedsville Eastern John Burdette IV 27-2
2013 Kettering Fairmont Tim Cogan I 27-1
Hathaway Brown Paul Barlow II 23-6
Anna Jack Billing III 26-4
Fort Loramie Carla Siegel IV 27-3
2012 Twinsburg Julie Solis I 25-3
Hathaway Brown Paul Barlow II 22-5
Columbus Africentric Will McKinney III 23-4
Arlington Seth Newlove IV 27-1
2011 Twinsburg Julie Solis I 27-0
Hathaway Brown Paul Barlow II 18-9
Anna Jack Billing III 27-1
Harvest Preparatory David Dennis IV 27-1
2010 Canton McKinley Pam Davis I 26-2
Hathaway Brown Paul Barlow II 24-3
Liberty Benton Nate Irwin III 27-0
Harvest Preparatory David Dennis IV 27-1
2009 Mount Notre Dame Dante Harlan I 27-1
Hathaway Brown Paul Barlow II 21-6
South Euclid Regina Pat Diulus III 27-0
Columbus Africentric Will McKinney IV 23-4
2008 Mount Notre Dame Dante Harlan I 26-2
Archbishop Alter Christina Hart II 25-3
Versailles Jacki Stonebraker III 25-3
Berlin Hiland David Schlabach IV 27-1
2007 Mount Notre Dame Dante Harlan I 23-4
Warsaw River View Caroline Daugherty II 26-1
Cle.  Central Catholic Karl Erte III 25-3
Columbus Africentric Will McKinney IV 27-1
2006 Mount Notre Dame Scott Rogers I 25-3
Warsaw River View Caroline Daugherty II 26-1
Jonathan Alder Terra McDaniel III 26-2
Berlin Hiland David Schlabach IV 26-2
2005 Chaminade Julienne Marc Greenberg I 25-2
Walsh Jesuit Don Smith II 25-3
South Euclid Regina Pat Diulus III 25-3
Berlin Hiland David Schlabach IV 28-0
2004 Mount Notre Dame Scott Rogers I 28-0
Beloit West Branch Chuck Campbell II 26-1
Young. Ursuline Sean Durkin III 26-2
Minster Nann Stechschulte IV 25-2
2003 Beavercreek Ed Zink I 27-1
Chaminade Julienne Frank Goldsberry II 26-2
South Euclid Regina Pat Diulus III 24-2
Marion Local Treva Fortkamp IV 22-6
2002 North Canton Hoover Paul Wackerly I 26-1
Cleveland East Tech William Stovall II 25-1
South Euclid Regina Pat Diulus III 25-3
Delphos St. John’s Dan Grothouse IV 23-4
2001 Beavercreek Ed Zink I 28-0
Arch. McNicholas Rob Heise II 22-6
South Euclid Regina Pat Diulus III 25-3
Jackson Center Gregg Gooding IV 27-1
2000 Mason Gerry Lackey I 27-0
Bishop Hartley Jessica Smith II 26-1
South Euclid Regina Pat Diulus III 27-1
Berlin Hiland David Schlabach IV 28-0
1999 Pickerington Dave Butcher I 27-1
Chaminade Julienne Frank Goldsberry II 26-2
Villa Angela St Joseph Mark Chicone III 25-3
Hopewell Loudon Doug Reynolds IV 27-1
1998 Pickerington Dave Butcher I 26-2
Hamilton Badin Dan Purcell II 25-3
Chagrin Falls Frank Phillips III 28-0
Minster Nann Stechschulte IV 27-1
1997 Wadsworth Todd Osborn I 26-1
Elida Vicki Mauk II 26-1
Wauseon Brad Myers III 27-0
Kalida Deb Lammers IV 26-1
1996 Col. Brookhaven Reggie Lee I 28-0
Garfield Hts Trinity Pat Diulus II 25-3
Cincinnati Wyoming Dev Gentile III 25-2
SC Southeastern Kirk Martin IV 27-1
Kalida Deb Lammers IV 26-1
1995 Beavercreek Ed Zink I 28-0
Roger Bacon Tom Singleton II 28-0
St. Vincent St. Mary’s Nancy Beatty III 27-1
Jackson Center Roger McEldowney IV 28-0
1994 Garfield Hts. Trinity Pat Diulus I 26-2
Avon Lake Amy Manco II 27-0
Frankfort Adena Lee Snyder III 22-4
Upper Scioto Valley Mike Risner IV 26-1
1993 Pickerington Dave Butcher I 27-1
Urbana Bill Moss II 26-2
Liberty Union Del Barr III 28-0
Upper Scioto Valley Mike Risner IV 27-0
1992 Pickerington Dave Butcher I 27-1
Urbana Bill Moss II 28-0
Coldwater Charles Maier III 26-2
Bishop Rosecrans Larry Nash IV 27-1
1991 Celina Jack Clouse I 24-4
Dayton Dunbar Tom Montgomery II 27-1
Heath Don Hardin III 28-0
Fort Recovery Diane McClung IV 25-2
1990 Pickerington Dave Butcher I 27-1
Garfield Hts Trinity Pat Diulus II 25-3
Coldwater Charles Maier III 25-2
Fort Recovery Diane McClung IV 27-0
1989 Canton GlenOak Gary Isler I 26-1
Meadowbrook Frank Gregory II 24-2
Sherwood Fairview Dan English III 28-0
Kalida Frank Schroeder IV 27-0
1988 Upper Arlington Dudley Beaver I 26-2
Archbishop Hoban Mary Ann King II 22-6
Vienna Mathews Dennis Holmes III 27-0
Kalida Frank Schroeder IV 27-0
1987 Cincinnati Princeton Jerry Stein AAA 25-3
Lima Bath Gretchen Prichard AA 26-1
Delphos St. John’s Jean Kramer Weber A 26-2
1986 Columbus South Ernie Robinson AAA 27-1
West Holmes Jack Van Reeth AA 28-0
Tipp City Bethel John Whitehouse A 27-0
1985 Pickerington Dave Butcher AAA 28-0
West Holmes Jack Van Reeth AA 28-0
Buckeye Central Vainard Spiess A 25-1
1984 Cin. Forest Park Mark Ehlen AAA 28-0
West Holmes Jack Van Reeth AA 28-0
Newark Catholic Bill Cooperrider A 28-1
1983 Shelby Ellen Lawrence AAA 27-1
Huron Richard Wennes AA 28-0
Bishop Rosecrans Dave Bell A 26-0
1982 Columbus Northland Elaine Boltz AAA 25-1
Warsaw River View Dave Mast AA 27-1
Bishop Rosecrans Dave Bell A 24-2
1981 Toledo Libbey Marion Scott AAA 22-1
Claymont Rhonda Funkhouser AA 26-1
Anna Jane Jones A 26-0
1980 St. Vincent St. Mary’s Mary Jo Chionchio AAA 26-0
Delphos St. John’s Fran Voll AA 26-2
Mansfield St. Peter’s Denny Rissler A 27-1
1979 St. Vincent St. Mary’s Mary Jo Chionchio AAA 22-2
Delphos St. John’s Fran Voll AA 26-0
Buckeye Trail Dave Linn A 23-2
1978 Struthers Dick Prest AAA 25-1
Bishop Hartley Beth Conway AA 25-1
Ada Sharon Pitts A 22-2
1977 Springfield North Rollie Schultz AAA 25-0
Warsaw River View Jane Sikes AA 23-0
Delphos St. John’s Fran Voll A 24-0
1976 Toledo Woodward Susan Sweet AAA 18-2
Bishop Hartley Beth Conway AA 15-6
Frankfort Adena Ross / Drummond A 20-0